Україна
Яворівська районна державна адміністрація
ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Івана Франка, 8, м. Яворів, 81000, тел. (259) 2-12-54, факс (259) 2-13-69
e-meil: javorivrda@loda.gov.ua ЄДРПОУ 04055883
24.04.2019 № 1284 /20 На № від______________
Сільським, селищним, міським головам
Керівникам підприємств, установ, організацій
Про забезпечення цивільного захисту населення
За результатами проведеного 16 квітня 2019 року у м.Яворів (Яворівська ЦРЛ) навчально-методичного збору з керівним складом цивільного захисту району, з метою покращення виконання заходів з питань цивільного захисту населення надаємо Вам пам’ятки, роз’яснення щодо дій населення в разі знаходження вибухово-небезпечних предметів, при пожежах в екосистемах, при виникненні або загрозі терористичних актів, щодо попередження травмувань та загибелі людей на воді.
Додатки:
- Правила поведінки біля води та на воді під час літнього сезону безпеки на воді 2019 року.
- Звернення до населення, плакат та листівка щодо недопущення спалювання сухої рослинності та про відповідальність за це.
- Алгоритм дій посадової особи при отриманні інформації про вчинення (загрозу вчинення) діяння з ознаками терористичного характеру.
- Правила поведінки з вибухово-небезпечними предметами.
Перший заступник голови підпис О.В.Мамчур
( 2-14-32, В.Комар
Шановні Краяни !
В літній період заплановано проведення багатьох заходів та розважальних програм на водних об’єктах із залученням великої кількості населення, до Вас звертається районна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій з нагадуванням про необхідність дотримання правил безпеки на воді.
Сумна статистика свідчить про збільшення випадків загибелі людей на водних об’єктах району з початком купального сезону.
Частіше тонуть люди на територіях Домажирської, Калинівської, Лозинської, Новояворівської, Шклівської, Рогізнянської, Завадівської, Немирівської, Терновицької місцевих рад та Яворівському військовому полігоні.
У спекотну погоду більшість мешканців намагається провести свій відпочинок поблизу води на річках, озерах, ставках та інших водоймах.
Купання та плавання – це хороший, корисний і активний відпочинок, який сприяє зміцненню організму, підвищує його опір до шкідливих впливів навколишнього середовища, запобігає простудним захворюванням.
Вода приносить багато задоволення людям дисциплінованим, обачливим, але вона може завдати багато прикрих неприємностей людям, які не дотримуються правил безпечної поведінки на воді.
Найбільш типовими порушеннями та основними причинами загибелі людей на водних об’єктах району в минулі роки були:
– купання в необладнаних, неперевірених місцях та місцях, де купання заборонено;
– купання в нетверезому стані (80 % загиблих на водних об’єктах району були в стані алкогольного сп’яніння);
– пустощі на воді;
– купання дітей без нагляду дорослих.
Хочемо ще раз нагадати основні правила безпеки, яких необхідно дотримуватись при відпочинку на воді.
До купання:
- Перед купанням порадьтеся з лікарем та ретельно дотримуйтесь його порад, купання починайте при t повітря 25° С, t води 17-19° С.
- Купайтеся тільки в спеціально відведених та обладнаних місцях.
- За відсутності пляжу, вибирайте чистий пологий берег; попередньо виясніть чи немає на дні коряк, гострого каміння, ям. Засмічене і нерівне дно небезпечне навіть для досвідчених плавців.
- Не купайтеся відразу після прийому їжі і в нетверезому стані.
- Перед купанням корисно полежати і відпочити. Розігрітим входити у воду не радимо.
Під час купання:
- Входьте у воду обережно, зупиніться і швидко зануртеся з головою на неглибокому місці.
- Не доводьте тіло до сильного ознобу. Купатися можна не більше 10-15 хвилин.
- Не переривайте купання частими виходами із води і не стійте мокрими на вітрі .
- При судомах не розгублюйтесь, намагайтеся утриматися на поверхні води, кличте на допомогу.
- Потрапивши у сильну течію, не боріться проти неї, а пливіть за течією,
наближаючись до берега.
- Потрапивши у вир не розгублюйтесь, наберіть побільше повітря в легені, зануртесь у воду і сильним ривком в бік, за течією виходьте з виру та випливайте на поверхню.
- Не плавайте далеко від берега, не запливайте за попереджувальні знаки.
Після купання:
- При виході із води витирайте досуха тіло, розітріть його долонями чи рушником, швидко одягніться і пройдіться.
- Не лежіть після купання на сонці.
- Якщо хочете прийняти сонячну ванну, полежіть на сонці до купання, а після купання відпочиньте у затінку.
Поради тим, хто катається на човнах
(моторних катерах, скутерах, квадрациклах)
Правила плавання на човнах.
- Перед посадкою у човен, огляньте його та переконайтесь у його придатності, перевірте наявність весел, кочетів, черпака для відливу води, рятувальних засобів (рятувальне коло, рятувальний жилет).
- Посадку у човен проводьте обережно, ступаючи на середину настилу. Сідайте на лавку рівномірно. Не можна сідати на борт човна.
- Той, хто знаходиться за веслами, повинен пам’ятати про відповідальність, уважно дивитись вперед і не допускати зіткнень з перешкодами та іншими човнами.
- Якщо човен перевернувся, в першу чергу надайте допомогу тим, хто не вміє плавати, утримуючись за борти човна кличте на допомогу і загальними зусиллями штовхайте човен до берега, на мілину.
Забороняється:
- Перевантажувати човен понад встановлену норму.
- Перетинати курси катерів, близько підходити до них.
- Пересідати на воді з одного човна на інший, переходити в човні з місця на місце, розкачувати човен.
- Користуватися човном особам в нетверезому стані, а також дітям до 14 років без супроводу дорослих.
- Особи, які не вміють плавати, повинні сідати у човен, надівши на себе рятувальний жилет (пояс).
Звертаємося також до всіх організаторів святкових заходів та власників водних об’єктів з нагадуванням про те, що вони несуть персональну відповідальність за охорону життя людей, їх безпеку та забезпечують роботу відомчих рятувальних постів.
Про всі нещасні випадки на воді телефонуйте за номером 275-83–13, 0970170020 до Центральної рятувально–водолазної служби Львівської області та 2-12–54 до чергового райдержадміністрації .
дотримання правил безпеки
на воді – запорука Вашої безпеки в цілому!
Приємного вам відпочинку!
Звернення до мешканців
Не випалюйте суху рослинність!
Звертаємося до мешканців Яворівщини з проханням не випалювати суху рослинність, бо самовільне спалювання завдає величезної шкоди довкіллю, створює загрозу для життя рослинного і тваринного світу, а нерідко і людей, та може призвести до некерованих надзвичайних ситуацій.
Найгірше, що випалювання сухої рослинності призводить до забруднення атмосферного повітря шкідливими речовинами, які негативно впливають на здоров’я: стан дихальних шляхів людей, асматичні захворювання та захворювання щитовидної залози. Варто пам’ятати, що при згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільнюється біля 9 кг мікрочастинок диму. Дим містить отруйні речовини, які увібрав у себе зелений покрив і крони дерев, зокрема, сполуки свинцю, ртуті та інших важких металів.
Не забуваймо, що вогонь знищує комах, потомство тварин, рослини, бактерії, мікроорганізми, які утворюють родючий шар землі. Внаслідок цього значно погіршується якість ґрунту, посилюються процеси ерозії і деградації земель, руйнується екосистема поля.
У разі виявлення Вами фактів підпалу, телефонуйте: черговому Яворівської райдержадміністрації «2-12-54», «102» (поліція), (032) 238-73-70 (Державна екологічна інспекція у Львівській області, «101» (пожежна служба).
Нагадуємо, що спалення сухої рослинності забороняється законодавством України та передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність з відповідним накладенням штрафів. Зокрема, згідно з Законом України «Про охорону атмосферного повітря» забороняється спалювання сухої рослинності, соломи, стерні чи опалого листя. За вчинення даного порушення передбачена адміністративна відповідальність відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення і тягне за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (170 – 340 грн.), ті ж дії вчинені в межах території та об’єктів природно заповідного фонду, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від 20 до 40 неоподаткованих мінімумів (340 – 680 грн.).
Відповідно до ст. 245 Кримінального Кодексу України – підпали караються штрафом від 300 до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (5100 – 8500 грн.) або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той же період. Ті ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Алгоритм дій
посадової особи при отриманні інформації про вчинення
(загрозу вчинення) діяння з ознаками терористичного характеру
Посадова особа (співробітники охорони) підприємства, організації, установи, військової частини при отриманні інформації про вчинення (загрозу вчинення) діяння з ознаками терористичного характеру на вказаному об’єкті доповідає своєму керівництву і через нього (у разі відсутності – через чергового установи або особисто) повідомляє органи поліції за тел. 102, чергового РДА 2-12-54, чергового Управління СБУ у Львівській області за телефонами (032) 298- 66-22, 261-61-43
Зміст повідомлення повинен містити наступну інформацію:
- джерело отримання інформації;
- характер діяння (захоплення заручників, загроза підриву та ін.) та об’єкт посягання;
- час і точне місце події;
- можлива кількість захоплених заручників, наявність потерпілих, їх місце перебування та стан;
- кількість терористів, їх вимоги, озброєння та інші відомі дані;
- обстановка, яка склалася на місці скоєння злочину та заходи реагування на подію, які здійснені адміністрацією.
Відсутність повних даних не звільняє посадових осіб від негайного повідомлення про надзвичайну подію.
До приїзду передової групи регіональної координаційної групи Антитерористичного центру (надалі – РКГ АТЦ) при УСБУ у Львівській області на місце події, керівництвом об’єкту вживаються наступні заходи:
- посилюється охорона та перепускний режим на території об’єкту з використанням наявних сил;
- проводиться терміновий збір керівників режимних, охоронних та аварійно-рятувальних служб об’єкту (при наявності);
- призупиняється тимчасове функціонування об’єкту або його окремих ланок;
- здійснюється евакуація працівників та відвідувачів відповідного закладу;
- надається допомога потерпілим:
- проводиться зустріч сил і засобів правоохоронних органів.
За вказівкою керівництва регіональної координаційної групи Антитерористичного центру (передової групи) керівництво об’єкту забезпечує виділення у розпорядження штабу кваліфікованих спеціалістів (виділяє працівників, які добре обізнані зі структурою та технологічними особливостями будівлі, персоналом та можливими відвідувачами об’єкту тощо), надає допомогу в пошуку та підготовці приміщення на території об’єкту або в безпосередній близькості від нього для розміщення командного пункту (на випадок проведення антитерористичної операції). Відповідальні особи об’єкту беруть безпосередню участь у роботі оперативного штабу управління антитерористичною операцією.
Першочергові дії у разі виявлення вибухового пристрою або підозрілого предмета.
У разі виявлення предмета, що подібний на вибуховий пристрій (надалі – ВП) у першу чергу необхідно здійснити наступне:
– про факт виявлення характерних ознак ВП, місце його розташування, час виявлення та особу, що виявила – негайно повідомити старшого начальника і через нього (у разі відсутності через чергового установи або особисто) органи поліції за тел. 102, чергового РДА 2-12-54, чергового Управління СБУ у Львівській області за телефонами (032) 298- 66-22, 261-61-43;
– до прибуття співробітників правоохоронних органів наявними силами обмежити доступ сторонніх осіб до місця розташування можливого ВП;
– у разі необхідності здійснити евакуацію людей згідно з відпрацьованими планами;
– забезпечити безперешкодний проїзд до місця виявлення підозрілого предмета автотранспорту правоохоронних органів, швидкої медичної допомоги, пожежної охорони тощо;
– до прибуття оперативно-слідчої групи забезпечити присутність осіб, які виявили підозрілий предмет та фіксацію їх установочних даних;
– у всіх випадках дайте вказівку щодо заборони наближення до місця виявлення підозрілого предмета, не чіпайте та не переміщуйте його.
СУВОРО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ
При виявленні підозрілого предмета самостійно проводити з ним будь-які дії (торкатися, нахиляти, переміщувати, підіймати та ін.)
Примітка: треба пам’ятати, що марна втрата часу при загрозі вибуху може призвести до людських жертв!
Характерними ознаками, що вказують на можливу наявність ВП, можуть бути:
– виявлення в громадських місцях, транспорті валіз, пакетів, коробок та інших предметів, залишених без нагляду власників:
– отримання адресатом поштового відправлення, вміст якого чи відправник йому невідомі;
– наявність у предметів характерного вигляду штатних бойових припасів, учбово-імітаційних, сигнальних, освітлювальних, піротехнічних виробів чи їх елементів;
– наявність звуку працюючого годинникового механізму, що чути з предмета;
– наявність у предметі запаху бензину, гасу, розчинника, пально-мастильних матеріалів, хімічних матеріалів, тощо;
– наявність диму, що виходить з предмета;
– наявність у предмета елементів (деталей), що не відповідають його прямому призначенню;
– незвичайно велика маса предмета (наприклад, коробки з під цукерок, банки з під кави, книги, блокнота тощо);
– наклейки, наліпки, етикетки з підписами на поверхні кришок, коробок;
– нестандартний засіб виготовлення посилочної тари;
– наявність будь-якого додаткового контакту предмету з об’єктами навколишньої обстановки;
– наявність у дверях, вікнах яких-небудь сторонніх предметів: закріпленого дроту, ниток, важелів, шнурів тощо;
– наявність стороннього сміття, порушення ґрунту, покриття на газонах, тротуарах при відсутності пояснень щодо їх виникнення у відповідних служб;
– наявність у контрольованих зонах залишеного власниками більше 5-ти хвилин транспорту;
– наявність у контрольованій зоні сторонніх чи нічийних приладів, механізмів, тимчасових споруд,будівельних матеріалів і конструкцій тощо;
– порушення вимог паркування автотранспортних засобів в контрольованих зонах;
– намагання особи з предметом у руках чи в специфічному одязі, який дає змогу приховувати на тілі ВП, за будь-яких обставин безпосередньо наблизитися до об’єкту охорони чи маршруту його пересування.
Рекомендовані зони евакуації та оточення при виявленні вибухового пристрою або підозрілого предмету:
граната РГД-5 не менше 50 метрів;
граната Ф-1 не менше 200 метрів;
тротилова шашка (200 г) 45 метрів:
тротилова шашка (400 г) 55 метрів;
банка з під пива 60 метрів;
міна МОН-50 85 метрів;
дипломат (кейс) 230 метрів;
дорожній чемодан 350 метрів;
автомобіль типу “Жигулі” 460 метрів;
автомобіль типу “Волга” 580 метрів;
мікроавтобус 920 метрів;
вантажний автомобіль (фургон) 1240 метрів
Порядок прийому анонімних телефонних повідомлень, що містять ознаки терористичного характеру.
На сьогоднішній день телефон є одним із основних каналів отримання інформації про закладені вибухові пристрої, захоплення заручників, вимагання, шантаж тощо. Не залишайте без увага ні одного такого повідомлення. Про усі вищезазначені необхідно негайно повідомити старшого начальника і через нього (у разі відсутності – через чергового установи або особисто) органи поліції за тел. 102, чергового РДА 2-12-54, чергового Управління СБУ у Львівській області за телефонами (032) 298- 66-22, 261-61-43.
Під час прийому анонімного телефонного) повідомлення, що містять ознаки терористичного характеру дотримуйтесь наступних рекомендацій:
– намагайтеся дослівно запам’ятати розмову та зафіксувати її на папері;
– у процесі розмови відмітьте стать, вік особи, що телефонує та особливості його (її) мови:
голос (гучний або тихий, низький або високий),
теми мови (швидкий або повільний), вимова (чітка, із заїканням, перекручена, шепелява, з акцентом або діалектом),
манера мови (розв’язана, із знущанням, з нецензурними виразами);
– обов’язково відмітьте звуковий фон (шум авто- або залізничного транспорту, звук теле- або радіоапаратури, інші голоси тощо);
– відмітьте характер дзвінка – міський або міжміський;
– обов’язково зафіксуйте точний час початку розмову та її тривалість;
– у будь-якому випадку намагайтесь під час розмови отримати відповіді на наступні запитання:
– куди, кому і за яким телефоном дзвонить особа;
– які конкретні вимоги висуває; висуває вимоги вона особисто або виступає в ролі посередника чи представляє якусь організацію;
– на яких умовах вона готова відмовитись від своїх намірів; як і коли можна з нею зв’язатись; кому можна повідомити або передати суть дзвінка;
– намагайтесь добитись від особи, що телефонує максимально можливого проміжку часу для прийняття рішення вами та вашим керівництвом;
– при можливості у процесі розмови повідомте про неї керівництво об’єкту або негайно після його закінчення;
– без нагальної потреби не розповсюджуйте інформацію про факт розмови та її зміст;
– при наявності автоматичного визначника номера обов’язково запишіть номер телефонна у журнал прийому повідомлень, що виключить можливість його випадкової втрати.
При використанні звукозаписуючої апаратури відразу вийміть касету (диск) із записом розмови та прийміть міри до її збереження, обов’язково на її місце встановіть нову касету (диск).
Правила поводження з анонімними листами, що містять погрози терористичного характеру
- При отриманні такого документу – поводьтесь з ним максимально обережно. По можливості, помістіть його у чистий поліетиленовий пакет (файл) та зберігайте в окремій твердій папці.
- Постарайтесь не лишати на ньому відбитки своїх пальців.
- Якщо документ надійшов у конверті – його відкриття проводиться тільки з лівої або правої сторони, при цьому кромки конверта обережно обрізаються ножицями.
- Зберігайте усе: сам документ з текстом, будь-які вкладення, конверт і упаковку.
- Не розширюйте коло осіб, яким відомо про факт отримання та зміст анонімного документу.
- Анонімні матеріали, що містять погрози терористичного характеру направляються на адресу місцевих органів СБ України разом із супровідним листом, в якому вказується конкретні ознаки анонімних матеріалів (вид, кількість, яким способом і на чому вони виконані, з яких слів починається та якими закінчується текст, наявність підпису тощо), а також обставини, пов’язані з їх розповсюдженням, виявленням або отриманням.
- Анонімні документи не повинні підшиватись, склеюватись, на них забороняється робити надписи, підкреслювати або обводити окремі місця в тексті, писати резолюції або вказівки та згибати їх. При виконанні резолюцій та інших надписів на супровідних документах не повинно залишатись відтисків тексту на анонімних матеріалах.
Реєстраційний штамп проставляється тільки на супровідних листах і заявах громадян, які передали анонімні матеріали в інстанції.
При отриманні анонімних матеріалів, що містять погрози терористичного характеру за допомогою SMS – повідомлень або через Інтернет текст повідомлення обов’язково зберігається та про факт погроз повідомляються місцеві органи СБ України.
_______________________________________________________
Абетка безпеки: правила поводження з вибухонебезпечними предметами
Шановні Краяни !
Виникнення надзвичайних ситуацій, спричинених вибухами, несе значну загрозу життю та здоров’ю людей, а також системам життєзабезпечення населення.
Під вибухонебезпечними предметами слід розуміти будь-які пристрої, засоби, підозрілі предмети, які здатні за певних умов (або при дії на них) вибухати.
До вибухонебезпечних предметів відносяться:
- вибухові речовини – хімічні з’єднання або суміші, здатні під впливом певних зовнішніх дій (нагрівання, удар, тертя, вибух іншого вибухового пристрою) до швидкого хімічного перетворення, що саморозповсюджується, з виділенням великої кількості енергії і утворенням газів.
- боєприпаси, до яких відносяться:
– бойові частки ракет;
– авіаційні бомби;
– артилерійські боєприпаси (снаряди, міни);
– інженерні боєприпаси (протитанкові і протипіхотні міни);
– ручні гранати;
– стрілецькі боєприпаси (патрони до пістолетів, карабінів, автоматів тощо).
- піротехнічні засоби:
– патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні);
– вибухові пакети;
– петарди.
- ракети (освітлювальні, сигнальні);
– гранати;
– димові шашки.
- саморобні вибухові пристрої – це пристрої, в яких застосований хоча б один елемент конструкції саморобного виготовлення:
– саморобні міни-пастки;
– міни сюрпризи, що імітують предмети домашнього побуту, дитячі іграшки або речі, що привертають увагу.
У РАЗІ ВИЯВЛЕННЯ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИХ ТА ПІДОЗРІЛИХ МЕТАЛЕВИХ ПРЕДМЕТІВ, НЕОБХІДНО:
негайно припинити усі роботи в районі виявлення вибухонебезпечного предмета (предметів);
вивести (відвести) на максимальну відстань усіх людей (не менше 100 метрів), які знаходились поблизу, намагаючись рухатись назад по своїх слідах;
позначити небезпечне місце добре видимим орієнтиром, де знаходиться цей предмет та огородити його від сторонніх осіб в тому числі дітей; Для огорожі можна використовувати різні підручні матеріали: дошки, жердини, гілки, мотузки, шматки матерії тощо.
повідомити про знахідку службу порятунку за номером «101». Повідомлення робити не поспішаючи, чітко, із зазначенням точної адреси (орієнтирів) місця знаходження вибухонебезпечного предмета);
очікувати на безпечній відстані від місця знаходження вибухонебезпечного предмета на приїзд фахівців ДСНС та МВС, при цьому здійснюючи заходи щодо недопущення до небезпечної зони інших людей.
КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
палити та використовувати відкритий вогонь поблизу місця, де знаходиться вибухонебезпечний предмет або предмет схожий на нього;
піднімати, витягувати з ґрунту, зрушувати з місця, кидати, ударяти і розбирати будь-які вибухонебезпечні предмети;
переносити ці предмети в місця перебування людей.
ПІД ЧАС ПРОГУЛЯНОК В ЛІСІ АБО В ТУРИСТИЧНОМУ ПОХОДІ:
- Ретельно вибирайте місце для багаття. Воно повинно бути на достатній відстані від траншей і окопів, що залишилися з війни.
- Перед розведенням багаття в радіусі п’яти метрів перевірте грунт на наявність вибухонебезпечних предметів (обережно зніміть лопатою верхній шар грунту, перекопайте землю на глибину 40-50 см або за допомогою щупу).
- Користуватися старими багаттями не завжди безпечно. Там можуть виявитися підкинуті військові «трофеї», або такі, що не вибухнули.
4.У жодному випадку не підходьте до знайдених багать, що горять (особливо вночі). В цьому багатті може виявитися предмет, що може вибухнути.
Якщо Ви опинилися поблизу вибуху, стримайте свою цікавість і не намагайтеся наблизитись до епіцентру, щоб подивитись або допомогти рятівникам. Найкраще, що Ви можете зробити – залишити небезпечне місце
Пам’ятайте! Розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці-сапери, допущені до цього виду робіт.
У будь-якому разі при виявленні вибухонебезпечного предмета або предметів підозрілого характеру лише безумовне виконання заходів безпеки є гарантом того, що не станеться випадку каліцтва чи загибелі.
При виявлені вибухонебезпечних предметів негайно повідомте за номером 101та чергового райдержадміністрації 2-12-54!